Komórka, składzik, kantorek – gdzie schować narzędzia ogrodowe?

Ogrodnicy to osoby mocno zorganizowane. Ważny jest dla nich ład, porządek i dyscyplina. Dzięki temu mogą utrzymać ogród w dobrej kondycji oraz zapewnić piękny wygląd przez wiele sezonów. Jednym z podstawowych elementów organizacji i porządkowania pracy jest składzik na narzędzia. To tam ogrodnicy organizują warsztat pracy.

 

fot. euro-matex.pl

Wiele osób zamawiających usługi projektanta zieleni spotykają się z pytaniem, gdzie można trzymać narzędzia lub czy można wydzielić osobne miejsce na kontener warsztatowy. Mało popularne są dziś składziki i kantorki, na stałe z słownika ogrodowego z niknęło pojęcie „komórki”. Jednak coraz więcej zainteresowanych utrzymaniem ogrodu w porządku wraca do tradycyjnych przepisów na organizację miejsca na narzędzia.

 

 

Dziś popularne są małe, drewniane domki ogrodowe, które można kupić w jednym zestawie, kilku prostych elementów przeznaczonych do samodzielnego montażu. Domek taki jest wewnątrz pustą przestrzenią, zwykle bez podłogi. Specjaliści oraz konsultanci proponują aby wcześniej na wyznaczonym miejscu wylać beton lub stworzyć gliniane klepisko. Na nim dopiero montować elementy kantorka. Solidna podstawa pozwoli na zachowanie stabilności całej konstrukcji.

Składziki nie są też wyposażone w środku, ani ocieplane. To też jeśli ogrodnik zamierza zabezpieczyć konstrukcję, wyposażyć ją w uchwyty, stabilny stół na narzędzia oraz media – musi pomyśleć o tym sam. Najczęściej konsultanci sklepów budowlanych proponują gotowe zestawy haków oraz stelaży, które można umieścić wewnątrz konstrukcji.

Należy także pamiętać, aby domek był zamykany. Jeśli prócz łopat, grabi i koszy mamy zamiar umieścić tam eletronarzędzia, podkaszarki czy inne droższe gadżety trzeba pamiętać o należytej ochronie tych dóbr. Najczęściej drzwi do domków są zabezpieczane prostymi ryglami. Tutaj to nie wystarczy. Nawet jeśli myślimy, że komórka umiejscowiona blisko domu będzie bezpieczna, tak nie jest. Najczęściej to właśnie do niezabezpieczonych konstrukcji włamują się złodzieje. A sprzęt ogrodowy często jest równie intratnym interesem, co sprzęty gospodarstwa domowego.