Młodzieżowe poddasze

Minęły już czasy, gdy poddasze było miejscem dla niepotrzebnych rzeczy i zniszczonych mebli. Dziś coraz bardziej modne staje się zagospodarowanie tej przestrzeni na pomieszczenia mieszkalne. Jednym ze sposobów zaadaptowania strychu może być stworzenie enklawy dla dorastających dzieci.

fot. domzpomyslem.pl

Różnica kondygnacji stwarza nie tylko atmosferę bezpiecznej prywatności ale też pole do wypoczynku, zabawy czy nauki. Warto więc przy projektowaniu tego typu wnętrza uwzględnić jego zmieniające się funkcje wraz z rozwojem dziecka. Istotne jest wzięcie pod uwagę wieku i zainteresowań pociechy. Powinno ono także aktywnie uczestniczyć w aranżacji swojego przyszłego pokoju. W ten sposób będzie mogło podzielić się swoimi pomysłami, a także podkreślić indywidualność. Poczuje więź z miejscem, w którym będzie wypoczywać, pracować i bawić się. Nauczy się także szacunku do otaczającej je przestrzeni.

 

Zaprojektowanie wygodnej przestrzeni poddasza wymaga sięgnięcia po niekonwencjonalne rozwiązania. Dziś rezygnuje się z wysokiej zabudowy oraz tradycyjnych meblościanek. Popularne sklepy meblowe oferują funkcjonalne, niskie komplety mebli oraz podpowiadają, w jaki sposób wykonać atrakcyjną dla młodzieży, lekką i mobilną zabudowę.

Dla domu, gdzie połacie dachu zrównują się niemalże z poziomem podłogi, a przestrzenie pod ukosami mają nieraz powierzchnię przekraczającą półtora metra, warto zastosować funkcjonalny system trójkątnych, ruchomych regałów. Ten typ mobilnej zabudowy doskonale wpasowuje się w przestrzeń skosów i w pełni wykorzystuje całą spadzistą strefę. Może zastąpić tradycyjny regał z książkami, płytami, zabawkami, a nawet szuflady na obuwie czy bieliznę. Nowoczesny wygląd sprawia, że zestaw mebli wygląda ciekawie zarówno, gdy wszystkie jego części zsunięte są ciasno, w rzędzie, pod spadzistym dachem jak i nonszalancko rozstawione po całym pomieszczeniu. Dodatkowo jego frontowe ścianki można dowolnie przemalowywać lub oklejać wzorzystymi tapetami.

W takim pokoju warto również zastanowić się nad zaprojektowaniem wielofunkcyjnego ciągu mebli, które łączyłyby w sobie zastosowania dla komody i łóżka oraz posiadałyby wiele schowków na książki, narzędzia hobbystyczne, zabawki oraz prywatne rzeczy dziecka. Trzeba także mieć na uwadze fakt, że niezbędne jest wygodne, dobrze oświetlone miejsce do nauki. W tym wypadku najlepiej umiejscowić biurko oraz półkę na inne urządzenia, podręczniki i artykuły biurowe pod oknem. Dzięki temu ta część będzie dobrze doświetlona światłem dziennym.

Także ważnym elementem aranżacji wnętrza jest dobranie odpowiedniej kolorystyki i sztucznego oświetlenia. Na poddaszu doskonale sprawdzają się jasne kolory oraz radosne kontrasty. Trzeba jednak pamiętać o dyscyplinie kolorystycznej i kompozycyjnej.  Projektanci wnętrz nie zalecają stosowania ciemniejszych barw na skosy – to może dawać wrażenie przytłoczenia. Ale z kolei proponują zastosowanie kolorowych, samoprzylepnych tapet, szczególnie na skosie nad łóżkiem lub przy biurku – wzorzysty element według nich pobudza wyobraźnię. Natomiast sztuczne oświetlenie zamontowane w odpowiednich miejscach nie tylko może podkreślić walory wnętrza ale też stworzyć odpowiedni nastrój.

Dobrze zaprojektowane poddasze nabierze wygodnej i pogodnej atmosfery. Z niewielkimi zmianami może stać się ulubionym pomieszczeniem dla dziecka na wiele lat. To właśnie tutaj bariera akustyczna pozwoli mu na swobodne rozwijanie swoich pasji oraz efektywną naukę.